تلفن:6622044-0311 
جستجو  
آخرین جستجو ها
ايزوگام / پودري / ايزوگام فويلدار / نگين / سينا بام

دسته بندي مقالات

آشنایی با انواع عایق ها

آشنایی با استانداردهای موجود مربوط به مصالح عایق بندی

درباره سایت ayegh.ir

نانو

صنعت نفت

غرفه های طلایی

صنایع عایق سپاهان
ايزوگام سايه گستر دليجان
سامان
تارابگين
ایزوگام گیتی گستر دلیجان
ایزوگام شرق ( سهامی خاص ) شماره ثبت 6736
ایزوگام اطلس بام
بام گستر دلیجان-ثبت 117

صفحه اصلی > مقالات > آشنایی با انواع عایق ها > عایق نانو تكنولوژی

عایق نانو تكنولوژی

عایق نانو عایقی است ضد آب بر پایه ساختار شیمیایی ارگانوسیلان كه دوستار طبیعت و قابل حل در آب است.

این عایق جهت ساختمان های نوساز و قدیمی ساخته شده است و عملكرد آن بصورت جذبی انجام میگیرد.این عایق قادر است به ریزترین منافذ جسم مورد نظر نفوذ كرده ( ذرات 5 الی 200 نانومتر ) ولایه ای پوششی را در خود جسم در برابر نفوذ آب ایجاد كند،كاری كه سایر مواد متشابه قادر به انجام آن نیستند.

از خصوصیات این عایق می توان : محافظت ساختمان ( نما – دیوار – كف – سقف ) در برابر انواع قارچ ها ، كپك ها ،آلودگی ها، فرسودگی زود هنگام ،ورقه ورقه شدن ،پوسته شدن ،محافظت دز برابر نمك ها و مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید نام برد .

 

 

 

 چگونه عایق نانو در برابر اشعه فرابنفش پایدار است و دیگر مواد پلیمری اینگونه نیستند؟

پلیمرها خوشه‌هایی را در محلول و امولسیون تشكیل می‌دهند. هنگامی‌كه این پلیمرها غشایی در سطح سوبسترا تشكیل می‌دهند، خوشه‌های مولكولی پلیمری به ناچار به سطح متصل می‌شوند. سپس به علت گرما و رطوبتی كه پلیمر در معرض آن است دچار تنش برشی نیز می‌شوند و در نتیجه نیروهای همچسبی ضعیف‌تر می‌شوند. علاوه بر این، پلیمرها ویسكوالاستیك هستند، بدین معنی كه دائماً در جهتی حركت دارند كه به ساختار پایدار ترمودینامیكی برسند. در چنین شرایطی پیوندهای مولكولی ضعیف می‌شوند و ممكن است اشعه فرابنفش كه منبعی پر انرژی است به شبكه پلیمری حمله كند و رادیكال‌های آزاد ایجاد نماید. رادیكال‌های آزاد مراكز واكنش‌پذیر مولكول‌ها می‌باشند و به راحتی با اكسیژن واكنش می‌دهند (اكسیداسیون) و در نهایت باعث تجزیه مولكول می‌شوند. عایق نانو ماده‌ای مونوموریك می‌باشد كه چندین میلیمتر به داخل هسته سوبسترا نفوذ می‌كند. نتایج 2000ساعت آزمایش با اشعه فرابنفش (nm310، ev/m2 0.55، كه مخربترین میزان اشعه فرابنفش است) برای سوبستراهای تحت تاثیر عایق نانو نشان داد كه این ماده بسیار با ثبات است و تغییر شیمیایی ندارد. علاوه براین به علت رفتار نفوذی عایق نانو ، سطوح داخلی سوبسترا كه در معرض اشعه فرابنفش قرار دارند نیز به شدت دافع آب می‌باشند و بخش زیادی از ساختار سوبسترا را محافظت می‌كنند.

آیا می‌توان عایق نانو را روی سطح سیمانی رنگ شده استفاده كرد؟ چرا؟

بله، استفاده از عایق نانو در این نوع سطوح مناسب است. رنگهای سیمانی با پایه آب منافذ را باز نگه می‌دارند و به عایق نانو اجازه پیوند می‌دهند. عایق نانو به علت نفوذ عمقی آن به سطح محافظت طولانی مدت ایجاد می‌كند. سطح برای مدت زیادی (بیش از 15سال) تمیز و سالم باقی می‌ماند.

 آیا می‌توان از عایق نانو بر روی گچ استفاده كرد؟

بله، سطح گچ مانند سطح سیمان می‌تواند با عایق نانو پیوند دهد.

 چگونه باید سطح را قبل از استفاده از عایق نانو آماده كرد؟

سطح باید كاملاً تمیز شود و از هر گونه لكه و روغن پاك باشد. لكه‌های كپك و رنگ‌های قدیمی باید پاك شوند. بهترین راه برای تمیز كردن سطح سوبسترا استفاده از آب پر فشار (با فشار 150ـ 100) می‌باشد. لكه‌های كپك را می‌توان به خوبی با فشار بالای آب و محلول 5% رنگبر (هیپوكلرید سدیم) پاك كرد.

 چرا ضد آب كردن با عایق نانو عمل كردن نامیده می‌شود ولی ضد آب كردن با سیلیكون و دیگر انواع ضدآب كردن را پوشش می‌نامند؟

عایق نانو دارای تركیبات واكنش‌پذیر در سطح خود می‌باشد. با سطح سوبسترا وارد واكنش می‌شود و ویژگی‌های شیمیایی آن را تغییر می‌دهد (آب دوست به آب گریز). بنابراین به عمل كردن معروف است. نوع دیگر ضد آب كردن پوششی را بر روی سطح سوبسترا ایجاد می‌كند كه بوسیله آن منافذ سوبسترا ایجاد می‌كند كه بوسیله آن منافذ سوبسترا بسته می‌شود. بنابراین این نوع ضد‌آب كردن به پوشش معروف است.

 چرا سطوح ساختمان‌های تازه‌ساز در طول 3ـ2 سال دارای لكه‌های سیاه می‌شوند؟ چگونه می‌توان آن‌ها را تمیز كرد؟ چگونه می‌توان جلوی آن را گرفت؟

نقاط سیاه باقی مانده موجودات كوچك زیستی (كپك و قارچ) هستند. سطح بتن بسیار متخلخل است. بنابراین در داخل این منافذ آب گرفتار می‌شود. این موجودات زمانی رشد می‌كنند كه رطوبت و غذا فراهم باشد. سطوح بتن و گچ رطوبت را خوب نگه می‌دارد و به رشد قارچ كمك می‌كند. این موجودات كوچك از بین می‌روند و باقی‌منده‌های زیستی (لكه‌های سیه) بر جا می‌گذارند. این بقایا غذای نسل بعد می‌شوند. این چرخه‌ها تكرار می‌شوند و در چند موسم بارانی تمام سطح را می‌پوشانند.

لكه‌های كپك را می‌توان به خوبی با فشار بالای آب و محلول 5% رنگبر (هیپوكلرید سدیم) پاك كرد. ابتدا برای سست كردن باقی‌مانده كپك سطح با فشار بالای آب تمیز می‌شود. سپس محلول 5% رنگبر بر روی سطح پاشیده می‌شود. 30تا 60 دقیقه فرصت داده می‌شود تا بقایا اكسید شوند و سپس مجدداً با فشار آب بالا تمیز می‌شوند.

رشد این موجودات زیستی را می‌توان با از بین بردن یكی از عوامل مهم آن یعنی رطوبت از بین برد.

عایق نانو ویژگی‌های سطح را از آب‌دوست به آب‌گریز تغییر می‌دهد و با این كار مانع جمع‌شدن رطوبت در منافذ می‌شود. ساختار مولكولی ویژه آن مانع رشد قارچ و كپك می‌شود و بنابراین سطح را برای مدتی طولانی (15سال) تمیز و سالم نگه می‌دارد.

 شوره‌زدگی چیست؟ چگونه می‌توان مانع آن شد؟

مواد ساختمانی دارای تخلخل بسیاری دارند و امكان نفوذ آب به هسته سوبسترا را فراهم می‌كنند. هنگامیكه آب از هسته ساختارها خارج می‌شود با خود اجزای سوبسترا را همراه دارد. هنگامیكه آب بخار می‌شود. بقایایی بر روی سطح سوبسترا باقی می‌گذارد. بیشتر این مواد شسته شده سفید می‌باشند و بنابراین لكه‌های سفیدی بر سطح و روی سازه‌های ساختمان (شیشه پنجره‌ها، سازه‌های چوبی و...) ایجاد می‌كنند. این فرایند به شوره‌زدگی معروف است. این فرآیند برای سازه‌ها مخرب است چرا كه باعث ایجاد منافذ می‌شود و ساختار پایه را ضعیف می‌كند.

عمل كردن با عایق نانو مانع نفوذ آب به هسته سوبسترا می‌شود، و بنابراین مانع خراب شدن سازه ساختمان می‌شود.

ـ چرا عایق نانو تا 5ـ2 میلیمتری در بتن نفوذ می‌كند؟ مزیت عمق نفوذ چیست؟

عایق نانو تركیبی مونومریك است. اندازه مولكول آن كمتر از 6 نانومتر است. عایق نانو می‌تواند به راحتی به منافذ سوبسترا وارد شود. مولكول‌ها بخاطر اندازه كوچكی كه دارند می‌توانند در میان شاخه‌های منافذ سوبسترا جریان یابند. عایق نانو بعنوان محلول آب بكار می‌رود. بخاطر سازش آب با سوبسترا، به عمل آوردن با عایق نانو در پوشاندن سطح و ایجاد نفوذ عمیق بسیار موثر است.

عمق نفوذ محافظت‌های ارزشمندی برای سازه‌ها فراهم می‌كند:

الف) دربرابر فشار هیدرولیكی بوجود آمده در اثر باد و باران شدید مقاوم است.

ب) در برابر ترك‌های ریز محافظت می‌كند.

پ) از سازه‌ها در برابر آسیب‌های آب پس از ساییدگی به علت رفت و آمد زیاد و یا هوازدگی طبیعی سطح محافظت می‌كند.

ت) از خوردگی میله‌های فولادی بتن جلوگیری می‌كند.

 میزان مصرف متوسط عایق نانو چه مقدار است؟

این مقدار به سوبسترا و میزان نفوذ مورد نیاز بستگی دارد. عایق نانو قبل از استفاده شدن با آب رقیق می‌شود. یك كیلوگرم (لیتر) عایق نانو برای سطوح افقی با 10 كیلوگرم (لیتر) و برای سطوح عمودی با 20 كیلوگرم (لیتر) آب رقیق می‌شود. به طور معمول هر لیتر عایق نانو رقیق شده برای 4متر مربع از سطح مصرف می‌شود.

 چه روش‌هایی برای آزمایش ضد آب بودن سطح ساختمان وجود دارد؟

آزمایش‌های مختلفی برای مشخص كردن سطح ضدآب وجود دراد. آزمایش لوله رایلم آزمونی ساده و غیرمخرب برای سطوح افقی و عمودی است. لوله رایلم به سطح ضدآب متصل می‌شود. سپس آن را با آب پر می‌كنند و كاهش سطح آب در مدت 10 دقیقه بررسی می‌شود.

آزمون‌های دیگر مخرب هستند. نمونه‌ای استوانه‌ای از سوبسترای عمل شده و در آزمایشگاه از نظر جذب آب و عمق نفوذ بررسی می‌شود.

 چرا در بتن ترك بوجود می‌آید؟ عایق نانو چگونه از سازه‌ها پس از بوجود آمدن ترك محافظت می‌كند؟

دو نوع بتن وجود دارد:‌بتنی كه ترك خورده است و بتنی كه احتمال ترك خوردن دارد. هنگامیكه بتن در شرایط انبساط و انقباض قرار می‌گیرد (مانند اسفنج) منبسط و منقبظ می‌شود. اگر فشار حاصل از این تغییرات حجم از ظرفیت كششی بتن بیشتر باشد، ترك به وجود می‌اید. این نوع خاص ترك به ترك  انقباض بتن معروف است. انتظار می‌رود ترك در بتن بوجود بیاید و نقش "سوپاپ آزاد كننده فشار" را داشته باشد. با بند بند كردن به عمد بتن، ضخامت صفحه بتنی در آن نقطه كاهش می‌یابد. این مسئله باعث بوجود آمدن ترك در امتداد خط مستقیم در داخل اتصال می‌شود زیرا بخش نازك مسیری را با مقاومت كمتر از بخش ضخیم بوجودمی‌آورد.

عایق نانو به داخل سازه‌های بتنی نفوذ می‌كند، ترك‌های ریز معمولاً 0.1 تا 0.2 میلیمتر عرض و 3ـ 2 میلیمتر عمق دارند. بنابراین سطح ترك از نفوذ آب محفوظ می‌ماند.

 چرا سطح عمل شده با عایق نانو تغییر ظاهر ندارد؟‌چگونه می‌توان فهمید كه سطح به عمل آمده است؟

عایق نانو با سوبسترا پیوند می‌دهد و ساختار شیمیایی آن را عوض می‌كند.  این تغییرات در مقیاس نانونی (مولكولی) رخ می‌دهند. بنابراین برعكس ضد آب كردن پوششی قابل دیدن نیست. لوله رایلم آزمایش ساده‌ای است كه می‌تواند برای مشخص كردن سطح عمل شده بكار رود.  

 

 چرا سازه‌ای ساختمانی خاك می‌گیرند؟

بیشتر سازه‌های ساختمانی بسیار قطبی هستند. این قطبی بودن بخاطر گروههای OH سطح است. ذرات خاك هم بسیار قطبی هستند و در سطح خود گروه‌های OH دارند. وقتی این ذرات ریز به اطراف سطح ساختمان می‌رسند توسط نیروهای قطبی جذب می‌شوند. این ذرات ریز بوسیله این نیروهای جذب كننده (پیوندهای هیدروژنی) با سطح پیوند می‌دهند.

 چگونه عایق نانو می‌تواند به تمیز نگه داشتن ساختمان كمك كند؟

عایق نانو با سطح مواد ساختمانی پیوند می‌دهد و ویژگی‌های سطح را از آب‌دوست (بسیار قطبی) به آب‌گریز (غیرقطبی) تغییر می‌دهد. ذرات خاك كه قطبی هستند دیگر جذب نمی‌شوند. اگر هم بر روی سطح باقی بماند، به راحتی می‌تواند با وزش باد و 1قطره آب پاك شود.

 

 عایق نانو چگونه به محافظت در مقابل خوردگی كمك می‌كند؟

خوردگی میله های فولادی فرآیندی الكترو شیمیایی است . در این فرآیند آهن اكسید می شود و دو الكترون از دست می دهد.

این دو الكترون به اكسیژن انتقال پیدا می كند.آب در بتن عامل انتقال الكترون می شود والكترون ها را از آهن به اكسیژن

انتقال می دهد و فرآیند خوردگی آغاز می شود.

عایق نانو مانع نفوذ آب به داخل هسته بتن می‌شود و بتن را خشك نگه می‌دارد و مانع فرایند انتقال الكترون و بنابراین خوردگی می‌شود

تاریخ ۱۳۸۹/۶/۴      منبع: www.ictkey.ir
| | | | | | | | | | | |
طراحی و اجرا از نرم افزار CRM